Zakres audytu energetycznego, rodzaj przeprowadzanych analiz infrastruktury, kalkulacji zużycia oraz stosowany model ekonomiczny są podstawowymi kwestiami, które muszą zostać zdefiniowane przed rozpoczęciem inicjatyw oszczędnościowych.
Audyt energetyczny może być zdefiniowany, jako proces oceny gdzie i w jaki sposób dany odbiorca energii wykorzystuje energię oraz działania mające na celu identyfikację możliwości redukcji/optymalizacji tego zużycia. Zakres zgromadzonych i zanalizowanych danych jest zdeterminowany sposobem przeprowadzania audytu energetycznego oraz specyfiką podmiotu, który będzie analizowany. I tak dla przykładu w przypadku budynków o przeznaczeniu przemysłowym duży nacisk kładziony jest na analizę procesową.
Rezultaty audytu energetycznego (kompleksowego bądź przeprowadzone w wybranych obszarach np. oświetlenie, czy też ogrzewanie/chłodnictwo) stanowią fundament do realizacji inicjatyw energooszczędnych.
Kluczem do sukcesu jest wspólne przygotowanie założeń audytu z Klientem. Tylko dokładne określenia obszarów analizy odbiorcy energii, jakości danych wejściowych i oczekiwanych produktów na wyjściu oraz sposobu realizacji audytu jest gwarantem satysfakcji i osiągnięcia maksymalnych oszczędności w zużyciu energii.
Eneon świadczy usługi audytu energetycznego na 3 poziomach:
- Poziom 1 - typ Walk-Trough
Audyt takiego typu można nazwać w skrócie „wizją lokalną”. Zakres obejmuje analizę w audytowanej lokalizacji konsumpcji energii elektrycznej w funkcji ilości i typu urządzeń w odniesieniu do standardów i praktyk z Państwa branży.
Jak wynika z naszych doświadczeń już taka forma analizy daje wstępne rekomendacji, co do kierunków strategicznych i obszarów, w których wymagane są akcje naprawcze i jest potencjał do zwiększenia efektywności działania.
Wyniki takiego audytu (w tym w szczególności analiza trendów i estymacja oszczędności) mogą być podstawą dla szczebla decyzyjnego do podjęcia decyzji o dalszych działaniach w wybranych kluczowych dla przedsiębiorstwa obszarach.
Dodatkowo korzyści z realizacji jest zebranie zakresu informacji dotyczącego danych bieżących oraz historycznych dla najbardziej „obiecujących” obszarów. Dane, te posłużą w przyszłości (np. po decyzji „GO”) do kontynuacji prac w tych wybranych zakresach i będą podstawą do dalszej analizy.
- Poziom 2 - typ Regular
Opcja tradycyjnego audytu, który rekomendujemy naszym Klientom po przejściu poziomu 1. W rezultacie otrzymujecie Państwo szczegółową informację na temat konsumpcji energii w Państwa obiekcie w funkcji czasu/wartości obciążeń/ilości i rodzaju urządzeń/systemów i charakterystyki ich operacyjnej pracy. Analiza tego typu obejmuje pomiary zużycia i efektywności funkcjonowania infrastruktury. W oparciu o zebrane zmienne środowiskowe przeprowadzana jest także kalkulacja oszczedności i elementów analizy ekonomicznej dokonywaych zmian oraz listę niezbędnych modyfikacji, które są konieczne dla osiągnięcia celów oszczędnosciowych, czy też innych np. optymalizacyjcych takich jak zwiększenei produktywności.
- Poziom 3 - typ Simulation
Dogłębna analiza konsumpcji energii per funkcja (główna, bądź wspierająca), przeznaczenie i wszechstronna ocenę wykorzystywanych wzorców energetycznych. Wynikiem symulacja modelu energetycznego tworzona przy pomocy specjalistycznego oprogramowania, na podstawie określonych zmiennych (także takich jak temperatura, czy wilgotność). Niewątpliwą zaletą jest możliwość przygotowania dowolnej liczby scenariuszy realizacji i ocena wielu złożonych wariantów przed podjęciem ostatecznych decyzji. Zamodelowane scenariusze mogą uwzględniać także interakcje z zewnętrznymi systemami i oceniać wpływ zmian na otoczenie, co umożliwia zniwelowanie tzw. efektu dublowania wyliczenia oszczędności. Poziom 3 audytu jest poziomem wysoce zaawansowanym zarówno pod względem zakresu danych niezbędnych do realizacji, narzędzi wykorzystywanych do jego modelowania, a także wyników.
Komunikacja rezultatów audytu i zrozumienie przygotowanych rekomendacji przez Odbiorców Raportu z Audytu jest dla nas najwyższym priorytetem.